Otwórz menu

Z MALARSTWEM DO SZKOŁY

W dniu 16 listopada 2023 r. miałem ogromną przyjemność przedstawić mój autorski projekt „Ofiary Wojny” w V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie. Spotkanie z młodymi ludźmi to dla mnie zawsze wielka radość. Okazja do malarskiej wypowiedzi i także tej werbalnej. Mieliśmy wzajemną okazję rozmawiać o sztuce, jak i o istocie mojego projektu. Ogólne wrażenie dla mnie było fascynujące i pozostanie na długo w pamięci. Obok zamieszczam fotorelacji.

Portrety, które tu przedstawiam, są obrazami emocjonalnie wybranych przeze mnie osób, z milionów zamordowanych w czasie II wojny i po jej zakończeniu, na skutek represji stalinowskich. Poszukiwań zdjęć portretowych, na podstawie których pracowałem, dokonywałem bardzo emocjonalnie i intuicyjnie, na zasadzie medium. Sięgałem po te zdjęcia, które emanowały szczególną energią smutku, a nawet nostalgii. Myślę, że te osoby chciały być zobrazowane, taką odczuwałem afirmację. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu mnie osobiście bardzo dobrze „obcuje” się ze światem bezpowrotnie minionym. Mój projekt „Ofiary Wojny” jest próbą przedstawienia jednostki ludzkiej od strony emocji zawartych w portrecie, energii życia zapisanej w twarzy, która w nagły sposób została przerwana.

W moim projekcie kolejnym motywem przewodnim stała się muzyka. Ona zbliżała mnie bardziej do wojennych wydarzeń. Działo się tak, tym bardziej, że kompozycja, która mnie zainspirowała, a która nawiązuje do jakże starego toposu, „Stabat Mater”, powstała w 1939 roku. Stworzył ją młody kompozytor, pianista i dyrygent Roman Padlewski, muzyk, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Śmierć na wojnie ponieśli także jego starszy brat oraz ojciec. Z rodziny muzyka wojnę przeżyła jedynie matka. Wspomniany utwór ujął mnie od samego początku realizacji projektu. Zachwyt wzbudza we mnie wykonanie Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, kierowanego przez Panią Dyrektor i Dyrygent – Annę Szostak. Dzięki uprzejmości zespołu, otrzymałem oficjalną zgodę na wykorzystywanie kompozycji, jako oprawy muzycznej, przez odtwarzanie jej w trakcie wystaw projektu „Ofiary Wojny”. Jestem za to niezmiernie wdzięczny.

Kontakt

email

artsob4@wp.pl

Zamknij menu